Mitchell Wins NEO Wrestling Invitational



Mitchell won Saturday's NEO Invitational at Tuscola, crowning 5 individual champions. Kyler Hoilman (113), Solomon Duncan (132), Dalton Beaver (145), Daniel Bomar (170), and Tanner Buchanan (195) each won their respective weight classes. Top teams were Mitchell, McDowell, and Robbinsville. 

Results for Mitchell @ NEO Invitational on 12/13/2013.

Malachi Staton (1-3) - DNP - Team Points: 0.0
106: Roger Miller (Virginia H.S.) won by pin over Malachi Staton (Mitchell) 1:42.
106: Irvin Portugal (Robbinsville) won by pin over Malachi Staton (Mitchell) 0:32.
106: Isaiah Daniels (McDowell) won by pin over Malachi Staton (Mitchell) 0:52.
106: Malachi Staton (Mitchell) won by pin over Bianca Jiglau (Franklin) 2:43.

Kyler Hoilman (5-0) - DNP - Team Points: 0.0
113: Kyler Hoilman (Mitchell) won by major decision over Alex Rocha (McDowell) 8-0.
113: Kyler Hoilman (Mitchell) won by pin over Dalton Jessee (Virginia H.S.) 0:58.
113: Kyler Hoilman (Mitchell) won by pin over Chris Pedersen (Brevard) 1:50.
113: Kyler Hoilman (Mitchell) won by pin over Arlus Orr (Robbinsville) 3:29.
113: Kyler Hoilman (Mitchell) won by pin over Kaleb Duerre (Franklin) 4:30.

Peyton Greene (3-2) - DNP - Team Points: 0.0
120: Zack Orr (Robbinsville) won by pin over Peyton Greene (Mitchell) 2:30.
120: Peyton Greene (Mitchell) won by pin over James Watson (Franklin) 4:48.
120: Peyton Greene (Mitchell) won by pin over Alex McEntire (McDowell) 2:53.
120: Peyton Greene (Mitchell) won by pin over James Gibson (Tuscola) 1:10.
120: Logan Roth (Brevard) won by major decision over Peyton Greene (Mitchell) 10-0.

Christian Lowery (4-1) - DNP - Team Points: 0.0
126: Christian Lowery (Mitchell) won by pin over Brandon Combs (Virginia H.S.)0:48.
126: Christian Lowery (Mitchell) won by pin over Daniel McJunkin (Brevard) 1:11.
126: Christian Lowery (Mitchell) won by pin over Alex Guy (McDowell) 0:14.
126: Christian Lowery (Mitchell) won by pin over Brady Lovin (Robbinsville) 1:02.
126: Chris Richards (Franklin) won by decision over Christian Lowery (Mitchell) 4-3.

Solomon Duncan (4-0) - DNP - Team Points: 0.0
132: Solomon Duncan (Mitchell) won by pin over Tyler Moose (Robbinsville) 1:15.
132: Solomon Duncan (Mitchell) won by pin over Damien LaForenza (Brevard)1:36.
132: Solomon Duncan (Mitchell) won by pin over Tanner Milner (Tuscola) 1:49.
132: Solomon Duncan (Mitchell) won by pin over Pike Davis (McDowell) 1:35.

Devin Rowe (2-2) - DNP - Team Points: 0.0
138: Devin Rowe (Mitchell) won by pin over Koty Corvin (Virginia H.S.) 4:15.
138: Devin Rowe (Mitchell) won by decision over Steven Bottoms (Tuscola) 6-2.
138: Jacob Gardner (McDowell) won by decision over Devin Rowe (Mitchell) 4-1.
138: Kade Guffey (Robbinsville) won by decision over Devin Rowe (Mitchell) 8-3.

Dalton Beaver (5-0) - DNP - Team Points: 0.0
145: Dalton Beaver (Mitchell) won by pin over Austin Kirkpatrick (Tuscola) 1:41.
145: Dalton Beaver (Mitchell) won by pin over Kaali Tobe (McDowell) 1:07.
145: Dalton Beaver (Mitchell) won by pin over Glen Stewart (Robbinsville) 1:00.
145: Dalton Beaver (Mitchell) won by pin over Taylor Long (Brevard) 0:45.
145: Dalton Beaver (Mitchell) won by pin over Terrell Dykes (Virginia H.S.) 0:56.

Jacob Yelton SR (2-3) - DNP - Team Points: 0.0
152: Jacob Yelton SR (Mitchell) won by pin over Dwight Shampine (Franklin) 1:14.
152: Jacob Yelton SR (Mitchell) won by pin over Teddy Eaton (Virginia H.S.) 0:31.
152: Houston Dickens (Tuscola) won by major decision over Jacob Yelton SR (Mitchell) 12-2.
152: Josh Dula (McDowell) won by pin over Jacob Yelton SR (Mitchell) 1:15.
152: Corey Locklear (Robbinsville) won by pin over Jacob Yelton SR (Mitchell)2:41.

Davis McKinney (0-2) - DNP - Team Points: 0.0
160: Tanner Ellenberger (Brevard) won by decision over Davis McKinney (Mitchell) 5-0.
160: Wesley Davis (McDowell) won by pin over Davis McKinney (Mitchell) 1:52.

Daniel Bomar (4-0) - DNP - Team Points: 0.0
170: Daniel Bomar (Mitchell) won by pin over Tanner Pettit (Brevard) 1:50.
170: Daniel Bomar (Mitchell) won by pin over Cameron Crowe (Robbinsville) 1:23.
170: Daniel Bomar (Mitchell) won by pin over Jeremiah Royer (Tuscola) 5:12.
170: Daniel Bomar (Mitchell) won by pin over Jeremy Anderson (McDowell) 5:32.

Keagan Hoilman (1-3) - DNP - Team Points: 0.0
182: Keagan Hoilman (Mitchell) won by pin over Garrett Sanders (Franklin) 1:04.
182: Nick Siniard (Brevard) won by pin over Keagan Hoilman (Mitchell) 0:37.
182: Jarrett Dula (McDowell) won by decision over Keagan Hoilman (Mitchell) 7-2.
182: Justin Hogan (Tuscola) won by decision over Keagan Hoilman (Mitchell) 5-4.

Tanner Buchanan (3-0) - DNP - Team Points: 0.0
195: Tanner Buchanan (Mitchell) won by pin over Igor Mudrenko (McDowell) 1:23.
195: Tanner Buchanan (Mitchell) won by pin over Nick Ewart (Tuscola) 0:42.
195: Tanner Buchanan (Mitchell) won by decision over Creed Lovin (Robbinsville) 5-2.

Will Atkins (3-1) - DNP - Team Points: 0.0
220: Will Atkins (Mitchell) won by pin over Luis Herrera (McDowell) 1:08.
220: Will Atkins (Mitchell) won by pin over Sam Ross (Tuscola) 0:43.
220: Brandon Lee (Robbinsville) won by decision over Will Atkins (Mitchell) 11-5.
220: Will Atkins (Mitchell) won by pin over Luis Herrera (McDowell) 0:09.

Dustin Byrd (3-1) - DNP - Team Points: 0.0
285: Dustin Byrd (Mitchell) won by pin over Logan Odom (Robbinsville) 2:45.
285: Dustin Byrd (Mitchell) won by pin over Caleb Gilbert (Brevard) 1:39.
285: Dustin Byrd (Mitchell) won by pin over Tristan Longworth (Franklin) 5:21.
285: Matt Kilby (Virginia H.S.) won by pin over Dustin Byrd (Mitchell) 3:32.

Top Teams:
1. Mitchell
2. McDowell
3. Robbinsville

MOW Logan Roth- Brevard 120 lbs.

Mitchell will travel to Fred T. Foard for a tri-meet with FTF and Ashebrook Tuesday at 6:00pm.
Mitchell will host KT Feldspar Duals next Friday and Saturday.

You will find details about this event using the following link.
http://www.trackwrestling.com/dualmeets/EventMatches.jsp?eventId=294124009

A   A   A
>