Sports Home Scores Schedules Videos Racing Purchase Submit

High School Basketball - Hendersonville at Madison - 12/19/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Madison  75-63  
Varsity Girls      
JV Boys      
JV Girls      

High School Basketball - Mitchell at Owen - 12/19/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Mitchell 63-58  
Varsity Girls Owen 62-45  
JV Boys Owen 40-27  
JV Girls Owen 34-33  

High School Basketball - Polk at Heritage - 12/19/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Heritage 59-54 P
Varsity Girls Heritage 56-48 P
JV Boys Heritage 60-32  
JV Girls Heritage 33-23  

High School Basketball - McDowell & Owen - 12/17/14


Team Winner Score  
Varsity Boys McDowell 71-42  
Varsity Girls McDowell 69-37  

High School Basketball - West Henderson & Hendersonville - 12/17/14


Team Winner Score  
Varsity Boys West Henderson 65-46  
Varsity Girls West Henderson 58-45  

High School Basketball - Polk & Roberson - 12/16/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Roberson 49-45  
Varsity Girls Polk 46-44  

High School Basketball - Reynolds & Madison - 12/16/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Reynolds 58-49  
Varsity Girls Madison 49-31  

High School Basketball - Mitchell at Rosman - 12/15/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Mitchell 83-73  
Varsity Girls Mitchell 57-55  
JV Boys Mitchell 91-49  
JV Girls Mitchell 52-39  

Middle School Basketball - Toe River Tournament - Finals - 12/13/14


Teams Winner Score
(Girls) East Yancey & Avery East Yancey  43-37
(Boys)  East Yancey & Cane River Cane River 53-40

High School Basketball - Madison at Polk - 12/12/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Madison 66-52  
Varsity Girls Madison 47-36  

High School Basketball - Owen at Avery - 12/12/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Avery 71-44  
Varsity Girls Avery 48-36  

High School Basketball - Hendersonville at Heritage - 12/12/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Heritage 78-71  
Varsity Girls Heritage 58-24  
JV Boys Heritage 57-22  
JV Girls Heritage 34-23  

Middle School Basketball - Toe River Tournament Semi-Finals - 12/11/14


Teams Winner Score
(Girls) Cane River & Avery Avery 30-8
(Boys)  East Yancey & Harris East Yancey 44-31
(Girls) Cranberry & East Yancey East Yancey 43-22
(Boys) Cranberry & Cane River Cane River 53-46 OT

High School Basketball - North Wilkes at Mitchell - 12/11/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Mitchell 70-36 P
Varsity Girls N Wilkes 67-46 P
JV Boys Mitchell 53-23  
JV Girls N Wilkes 40-19  

Middle School Basketball - Toe River Tournament - 1st Round - 12/10/14


Teams Winner Score
Girls - East Yancey & Harris East Yancey 29-13
Boys - Cane River & Avery Cane River 31-28
Girls - Bowman & Cane River Cane River  27-20
Boys - Harris & Bowman Harris  51-33

High School Wrestling - Mitchell & North Henderson - 12/9/14


Teams Winner Score
Mitchell & North Henderson Mitchell 35-34
(More Details here)

High School Wrestling - Mitchell & Science Hill - 12/9/14


Teams Winner Score
Mitchell & Science Hill Mitchell 49-24
(More Details here)

High School Basketball - Mitchell at Cherryville - 12/9/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Cherryville 73-51  
Varsity Girls Mitchell 68-20  
JV Boys Mitchell 68-60  

High School Basketball - Heritage at AC Reynolds - 12/8/14


Team Winner Score  
Varsity Boys AC Reynolds  73-48  
Varsity Girls Heritage 54-23  
JV Boys      
JV Girls AC Reynolds  49-46  

Middle School Basketball - Cranberry at Avery - 12/8/14


Teams Winner Score
Girls    
Boys    

Middle School Basketball - Bowman at Harris - 12/8/14


Teams Winner Score
Girls    
Boys    

Middle School Basketball - East Yancey at Cane River - 12/8/14


Teams Winner Score
Girls East Yancey 27-14
Boys East Yancey 50-31

High School Wrestling - Mitchell & Ragsdale - 12/6/14


Teams Winner Score
Mitchell & Ragsdale Mitchell 53-18
(More Details here)

High School Wrestling - Mitchell & West Forsyth - 12/6/14


Teams Winner Score
Mitchell & West Forsyth West Forsyth 53-18
(More Details here)

High School Wrestling - Mitchell & Alexander Central - 12/6/14


Teams Winner Score
Mitchell & Alexander Central Alexander Central 59-15
(More Details here)

High School Wrestling - Mitchell & Carver - 12/6/14


Teams Winner Score
Mitchell & Carver Mitchell 69-12
(More Details here)

High School Wrestling - Mitchell & Concord - 12/6/14


Teams Winner Score
Mitchell & Concord Mitchell 78-6
(More Details here)

High School Basketball - Tuscola & Owen - 12/5/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Tuscola 60-35  
Varsity Girls Owen 42-28  

High School Basketball - Asheville Christian & Avery - 12/5/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Asheville Christian 57-47  
Varsity Girls Asheville Christian 55-54 OT  

High School Basketball - Madison & W Henderson - 12/5/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Madison 50-37  
Varsity Girls Madison 48-38  

High School Basketball - North Buncombe at Heritage - 12/5/14


Team Winner Score  
Varsity Boys North Buncombe 88-54  
Varsity Girls Heritage 79-52  
JV Boys Heritage 59-34  

Middle School Basketball - Bowman at Cane River - 12/4/14


Teams Winner Score
Girls Bowman  32-28
Boys Bowman 34-29

Middle School Basketball - Avery at East Yancey - 12/4/14


Teams Winner Score  
Girls Avery 31-26 P
Boys East Yancey  44-24  
Homecoming Winners  
Miss Panther - Olivia Grindstaff / Mr Panther - Thomas Brown and Josh King  

High School Basketball - Rosman at Mitchell - 12/4/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Mitchell 67-60 P
Varsity Girls Mitchell 52-48 P
JV Boys Mitchell 72-36  
JV Girls Mitchell 37-30  

High School Wrestling - Mitchell & Robbinsville - 12/2/14


Teams Winner Score
Mitchell & Robbinsville Mitchell 63-9
(More Details here)

High School Basketball - Brevard & Polk - 12/2/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Brevard 61-58  
Varsity Girls Polk 54-34  

High School Basketball - E Henderson & Hendersonville - 12/2/14


Team Winner Score  
Varsity Boys East Henderson 65-57  
Varsity Girls East Henderson 43-37  

High School Basketball - Reynolds & Madison - 12/2/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Reynolds 80-53  
Varsity Girls Madison 57-54  

High School Basketball - Owen & Enka - 12/2/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Enka 77-36  
Varsity Girls Enka 38-36  

High School Basketball - Mitchell at Thomas Jefferson - 12/2/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Thomas Jefferson  80-71  
Varsity Girls Mitchell  59-15  
JV Boys Mitchell  61-41  

High School Basketball - Heritage at TC Roberson - 12/2/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Heritage  64-56  
Varsity Girls Heritage  46-37  
JV Boys Roberson 52-51  
JV Girls Heritage 45-16  

Middle School Basketball - Bowman at East Yancey - 12/2/14


Teams Winner Score
Girls East Yancey 44-35
Boys East Yancey 50-26

Middle School Basketball - Cane River at Avery - 12/1/14


Teams Winner Score
Girls Avery 48-20
Boys Cane River 30-28

Middle School Basketball - East Yancey at Harris - 12/1/14


Teams Winner Score
Girls East Yancey 34-5
Boys East Yancey 50-28

High School Wrestling - Mitchell & N Buncombe - 11/25/14


Teams Winner Score
Mitchell & North Buncombe North Buncombe 63-12
(More Details here)

High School Wrestling - Mitchell & Tuscola - 11/25/14


Teams Winner Score
Mitchell & Tuscola Mitchell 42-36
(More Details here)

High School Wrestling - Mitchell & Smoky Mtn - 11/25/14


Teams Winner Score
Mitchell & Smoky Mtn Mitchell 60-22
(More Details here)

High School Football - 3rd Round State Playoffs - 11/29/14


Teams Winner Score
Mount Pleasant at Owen Mount Pleasant 42-21

High School Basketball - Mitchell at McDowell - 11/25/14


Team Winner Score  
Varsity Boys McDowell 67-38  
Varsity Girls McDowell 65-27  
JV Boys McDowell 59-45  
JV Girls McDowell 42-9  

High School Basketball - Asheville at Heritage - 11/25/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Asheville 62-55  
Varsity Girls Heritage 55-21  
Destiny Elkins sets new school record with 34 points  
JV Boys Heritage 59-42  
JV Girls Heritage 52-3  

Middle School Basketball - Cane River at Madison - 11/25/14


Teams Winner Score
Girls Madison 38-23
Boys Madison 61-52

Middle School Basketball - East Yancey at West McDowell - 11/25/14


Teams Winner Score
Girls West McDowell 32-28
Boys West McDowell 43-39

Middle School Basketball - Cranberry & Cane River - 11/24/14


Teams Winner Score
Girls    
Boys Cane River 55-51 OT

Middle School Basketball - Cane River & East Yancey - 11/21/14


Teams Winner Score
Girls East Yancey 35-21
Boys Cane River 51-44

High School Basketball - Heritage at North Buncombe - 11/21/14


Team Winner Score  
Varsity Boys North Buncombe  78-67  
Varsity Girls Heritage  66-56 OT  
JV Boys      

High School Football - 2nd Round of State Playoffs - 11/21/14


Teams Winner Score
Avery at Swain Swain 28-14
Mitchell at Whiteville Whiteville 28-0
Salisbury at Owen Owen 56-7
Polk at Reidsville Reidsville 48-11

Middle School Basketball - Harris & Bowman - 11/21/14


Teams Winner Score
Boys Harris 50-32

High School Wrestling - Mitchell & Ashe County - 11/20/14


Teams Winner Score
Mitchell & Ashe County Mitchell 69-6
(More Details here)

Middle School Basketball - Harris at Cane River - 11/20/14


Teams Winner Score
Girls Cane River 36-15
Boys Cane River 51-35

Middle School Basketball - Cranberry at East Yancey - 11/20/14


Teams Winner Score
Girls Cranberry  38-35
Boys East Yancey 57-35

Middle School Basketball - Avery at Bowman - 11/20/14


Teams Winner Score
Girls Avery 36-17
Boys Bowman 50-40

Middle School Basketball - Madison & Cane River - 11/19/14


Teams Winner Score
Girls Madison 45-18
Boys Cane River 59-36

High School Basketball - TC Roberson at Heritage - 11/19/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Heritage 63-50 P
Varsity Girls Heritage 58-45 P
JV Boys TC Roberson 34-32 P
JV Girls Heritage 45-16 P

High School Football - 1st Round of State Playoffs - 11/14/14


Teams Winner Score
Avery at East Surry Avery 23-15
Granville Central at Mitchell Mitchell 35-14
Hendersonville at Carver Carver 62-31
Lake Norman Charter at Owen Owen 88-32
Lexington Senior at Polk Polk 22-21
Heritage at North Rowan North Rowan 20-6

Middle School Basketball - Cane River at Bowman - 11/13/14


Teams Winner Score  
Girls Cane River 24-21 P
Boys Cane River 58-45 P

Middle School Basketball - East Yancey at Avery - 11/13/14


Teams Winner Score
Girls Avery 47-31
Boys East Yancey  38-23

Middle School Basketball - Harris & Cranberry - 11/13/14


Teams Winner Score
Girls Cranberry 36-14
Boys Cranberry 66-40

Middle School Basketball - Avery at Cane River - 11/10/14


Teams Winner Score
Girls Avery 46-21
Boys Cane River 43-36

Middle School Basketball - Harris at East Yancey - 11/10/14


Teams Winner Score
Girls East Yancey 37-16
Boys East Yancey 47-27

High School Football - 11/7/14


Teams Winner Score  
Madison at Heritage Heritage 26-20 P
Mitchell at Avery Mitchell 28-23  
Polk at Hendersonville Polk 20-17  

JV Football 11/6/14


Teams Winner Score  
Avery at Mitchell  Mitchell  36-9  
Heritage at Madison Heritage  40-8  

Middle School Basketball - Harris & Avery 11/6/14


Teams Winner Score
Girls Avery 30-5
Boys Avery 40-31

Middle School Basketball - East Yancey at Bowman 11/6/14


Teams Winner Score
Girls East Yancey 36-17
Boys East Yancey  47-19

Middle School Basketball - Cane River at Cranberry - 11/6/14


Teams Winner Score
Girls Cranberry 30-27
Boys Cranberry 60-50

Middle School Basketball - Cane River at Harris - 11/3/14


Teams Winner Score
Girls Cane River 34-10
Boys Cane River 57-44

Middle School Basketball - East Yancey at Cranberry - 11/03/14


Teams Winner Score
Girls Cranberry 30-25
Boys East Yancey 51-29

Middle School Basketball - Bowman & Avery - 11/3/14


Teams Winner Score
Girls Avery 46-16
Boys Avery 45-16

High School Football - 10/31/14


Teams Winner Score  
Avery at Heritage Heritage 30-17 P
Mitchell at Madison Mitchell 21-18  
Owen at Polk Owen 35-0  

JV Football - 10/30/14


Teams Winner Score  
Madison at Mitchell Madison 47-38  
Heritage at Avery Heritage 30-14 P

High School Soccer State Playoffs - 10/29/14


Teams Winner Score
Newton-Conover & Madison Newton-Conover 8-0
Lexington & Polk Lexington 3-1
Central Academy & Hendersonville Central Academy 8-1
Forest Hills & Owen Forest HIlls 2-1
Avery & Walkertown Avery 2-1

High School Football - 10/24/14


Teams Winner Score    
Hendersonville at Owen Owen 57-54    
Heritage at Mitchell Mitchell 26-22 P S
Madison at Avery Avery 17-0    

JV Football - 10/23/14


Teams Winner Score
Mitchell at Heritage Heritage 28-27

High School Volleyball - 2nd Round of State Playoffs 10/21/14


Teams Winner Score
Hendersonville & Draughn Hendersonville 3-0
Brevard & Heritage Brevard 3-0

High School Volleyball - 1st Round of State Playoffs 10/18/14


Teams Winner Score
Hendersonville & Trinity Hendersonville 3-0
Hayesville & Avery Hayesville 3-0
Heritage & West Stanly Heritage 3-0
Polk & Franklin Polk 3-0
East Surry & Mitchell East Surry 3-0

Tri County Bowl Championship - 10/18/14


Teams Winner Score
East Yancey & Cane River East Yancey 28-6
With this win East Yancey goes undefeated for the third straight year
Bubba's Good Eats Defensive Players Cane River - Keaton Hall
East Yancey - Zeb Virnelson
Subway Offensive Players Cane River - Isaac Shuford
East Yancey - Callin Randolph

High School Football - 10/17/14


Teams Winner Score
Owen at Madison Owen 44-13
Mitchell at Hendersonville Hendersonville 24-18
Avery at Polk Polk 37-13

JV Football - 10/16/14


Teams Winner Score
Hendersonville at Mitchell Mitchell 42-30

High School Football - 10/10/14


Teams Winner Score
Heritage at Owen Owen 42-30
Polk at Mitchell Polk 40-14
Hendersonville at Avery Hendersonville 21-0
West Greene at Madison Madison 49-24

JV Football - 10/9/14


Teams Winner Score  
Owen at Heritage Heritage 42-27  
Mitchell at Polk Mitchell 38-24  

Middle School Football - 10/8/14


Teams Winner Score  
Cranberry at East Yancey East Yancey 36-16 P

Middle School Football Playoffs - 10-7-14


Teams Winner Score  
Harris at Cane River Cane River 30-6 P
Bowman at Avery Bowman 22-0  

Middle School Volleyball - 10/6/14


Teams Winner Score
East Yancey & Cane River East Yancey 2-0

High School Volleyball - 10/6/14


Teams Winner Score
Heritage & Madison (Varsity) Heritage 3-0
Heritage & Madison (JV) Heritage 2-0

Varsity Football - 10/2/14


Teams Winner Score
Heritage at Polk Polk 34-6
Owen at Mitchell Owen 28-18
Madison at Hendersonville Hendersonville 68-21
Avery at Unaka Avery 35-0

JV Football - 10/2/14


Teams Winner Score  
Polk at Heritage Heritage 30-18 P
Mitchell at Owen Owen 34-18  

High School Volleyball - 10/2/14


Teams Winner Score
Heritage & N Buncombe (Varsity) Heritage 3-0
Heritage & N Buncombe (JV) Heritage 2-0

Middle School Volleyball - 10/2/14


Teams Winner Score
Avery & Cane River Avery 2-0

High School Soccer - 10/2/14


Teams Winner Score
Mitchell & Owen Owen 4-0

High School Volleyball - 9/30/14


Teams Winner Score
Heritage & Owen (Varsity) Heritage 3-0
Heritage & Owen (JV) Heritage 2-0

Middle School Football - 9/30/14


Teams Winner Score
East Yancey at Cane River East Yancey 20-6
Avery at Cranberry Cranberry 36-16
Bowman at Harris Harris 46-20

High School Volleyball - 9/29/14


Teams Winner Score
Heritage & Mcdowell (Varsity) McDowell 3-1
Heritage & Mcdowell (JV) McDowell 2-0

Middle School Volleyball - 9/29/14


Teams Winner Score
Cane River & Cranberry Cane River 2-0

High School Football - 9/26/14


Teams Winner Score    
Avery at Owen Owen 35-0    
Hendersonville at Heritage Heritage 46-43 P A
Polk at Madison Polk 41-14    

Middle School Volleyball - 9/25/14


Teams Winner Score
Cane River & Harris Cane River 2-1

High School Volleyball - 9/25/14


Teams Winner Score
Heritage & Polk Polk 3-0

JV Football 9/25/14


Teams Winner Score
Heritage at Hendersonville Heritage 28-18

High School Volleyball 9/23/14


Teams Winner Score
Heritage & Hendersonville (JV) Heritage 2-0
Heritage & Hendersonville Hendersonville 3-0

Middle School Football 9/23/14


Teams Winner Score
Cane River at Harris Cane River 26-8
East Yancey at Cranberry East Yancey 40-22

Middle School Football 9/22/14


Teams Winner Score
Bowman at Avery Avery 34-6

Middle School Volleyball 9/22/14


Teams Winner Score
Cane River & Bowman Cane River 2-1

High School Football - 9/19/14


Teams Winner Score
Christ School at Hendersonville Hendersonville 33-7
McDowell at Owen Owen 56-21
Mitchell at North Buncombe North Buncombe 27-26
Heritage at West Henderson Heritage 40-21
Polk at East Henderson Polk 34-0

Middle School Volleyball 9/18/14


Teams Winner Score
East Yancey & Cane River East Yancey 2-0

High School Volleyball 9/18/14


Teams Winner Score
Heritage & Madison Heritage 3-0
Heritage & Madison (JV) Heritage 2-1

JV Football 9/18/14


Teams Winner Score
North Buncombe at Mitchell Mitchell 53-36

Middle School Football 9/16/14


Teams Winner Score  
Bowman at East Yancey East Yancey 32-16 P
Cranberry at Cane River Cane River 22-14  
Cane River Homecoming Queen - Brooklyn Peterson / King - Dawson Reid
Harris at Avery Harris 30-6  

Middle School Volleyball - 9/15/14


Teams Winner Score
Cane River & Avery Avery 2-0

High School Football - 9/12/14


Teams Winner Score  
Avery at Watauga Watauga 43-6  
Erwin at Madison Erwin 55-6  
Hendersonville at N. Henderson Hendersonville 34-7  
Landrum at Polk Polk 35-15  
McDowell at Mitchell Mitchell 28-20 OT  
Rosman at Heritage Heritage 41-12  

High School Volleyball - 9/11/14


Teams Winner Score
Heritage & Mitchell Heritage 3-0

Middle School Volleyball - 9/11/14


Teams Winner Score
Cane River & Cranberry Cane River 2-1

JV Football 9/11/14


Teams Winner Score
Heritage at Smoky Mtn Heritage 20-15
Mitchell at McDowell McDowell 42-30

High School Volleyball 9/9/14


Teams Winner Score
Hendersonville & Mitchell Hendersonville 3-0
Heritage & N. Buncombe N. Buncombe 3-2
Heritage & N. Buncombe (JV) Heritage 2-1

Middle School Football 9/9/14


Teams Winner Score  
East Yancey at Harris East Yancey 32-12  
Cane River at Avery Cane River  37-0 P
Cranberry at Bowman Cranberry 56-18  

High School Volleyball 9/8/14


Teams Winner Score
Heritage & Asheville (Varsity) Heritage 3-2
Heritage & Asheville (JV) Heritage 2-0

Middle School Volleyball 9/8/14


Teams Winner Score
Cane River & Harris Cane River 2-0

Varsity Football - 9/5/14


Teams Winner Score  
E Henderson at Hendersonville Hendersonville 44-26  
Madison at Rosman Madison 14-7  
Mitchell at Brevard Mitchell 14-0  
North Buncombe at Heritage North Buncombe 45-42 P
Owen at A.C. Reynolds Owen 30-21  
Polk at R.S. Central Polk 33-12  
Thomas Jefferson at Avery Avery 42-28  

Middle School Volleyball - 9/4/14


Teams Winner Score
Cane River & Bowman Cane River 2-1

High School Volleyball - 9/4/14


Teams Winner Score
Heritage & Owen (Varsity) Heritage 3-0
Heritage & Owen (JV) Heritage 2-0

JV Football 9/4/14


Teams Winner Score
Heritage at North Buncombe Heritage 14-0
Brevard at Mitchell Brevard 41-38

High School Varsity Volleyball 9/3/14


Teams Winner Score
Roberson & Madison Roberson 3-0
W Henderson & Hendersonville West Henderson 3-2

High School Varsity Volleyball 9/2/14


Teams Winner Score
Hendersonville & Madison Hendersonville 3-0
Mitchell & Owen Mitchell 3-1
Polk & Heritage Polk 3-0

Middle School Football 9/2/14


Teams Winner Score  
Avery at East Yancey East Yancey 26-0 P
Cane River at Bowman Cane River 35-14 P
Harris at Cranberry Harris 40-22  

Varsity Football 8/29/14


Teams Winner Score
Asheville at Polk Asheville 49-28
Hendersonville at W. Henderson Hendersonville 29-20
Madison at N. Buncombe North Buncombe 24-21
McDowell at Avery Avery 24-21
Heritage at Erwin Erwin 42-26
Owen at Brevard Owen 49-13
Mitchell at Cherokee Mitchell 27-8

JV Football 8/28/14


Teams Winner Score
Erwin at Heritage Heritage 28-16

High School Varsity Volleyball 8/28/14


Teams Winner Score
Heritage & Hendersonville  Hendersonville 3-0
Polk & Madison Polk 3-0
Avery & Owen Avery 3-0

JV Volleyball 8/28/14


Teams Winner Score
Heritage & Hendersonville  Hendersonville 2-0

High School Volleyball - 8/25/14


Teams Winner Score
Heritage & N. Buncombe (Varsity) Heritage 3-0
Heritage & N. Buncombe (JV) North Buncombe 2-0

Varsity Football 8/22/14


Teams Winner Score  
Heritage at Patton Heritage 25-6 P
West Wilkes at Mitchell Mitchell 36-28 P
Hendersonville at Asheville Asheville 49-14  
Enka at Owen Owen 49-20  
Polk at Shelby Shelby 50-20  
Cloudland at Avery Cloudland 6-0  

JV Football 8/21/14


Teams Winner Score
Patton at Heritage Heritage 48-0
Mitchell at West Wilkes West Wilkes 16-0
Mitchell Game Suspended at 7:44 in 3rd Quarter because of Storms

High School Volleyball 8/19/14


Teams Winner Score
Heritage & Erwin (Varsity) Erwin 3-0
Heritage & Erwin (JV) Heritage 2-1
Heritage & Asheville (Varsity) Heritage 3-2
Heritage & Asheville (JV) Heritage 2-0

High School Volleyball 8/18/14


Teams Winner Score
Mitchell & T. Jefferson (Varsity) Thomas Jefferson 3-1
Mitchell & T. Jefferson (JV) Thomas Jefferson 2-0

Softball State Playoffs- 3rd Round. 5/20


Teams Winner Score
Madison & Bandys Madison 13-3

Women's Soccer State Playoffs- 2nd Round. 5/17


Teams Winner Score
Avery & Lincoln Charter Avery 1-0
Hendersonville & Ashe Hendersonville 5-0
Polk County & Shelby Polk County 2-0

Softball State Playoffs- 2nd Round. 5/16 & 5/17


Teams Winner Score
Avery & Cherryville Cherryville 6-0
Madison & Draughn Madison 4-2
Mitchell & Murphy Murphy 12-0
Polk & East Rutherford East Rutherford 6-0

Baseball State Playoffs- 2nd Round. 5/16 & 5/17


Teams Winner Score
Owen and Bunker Hill Bunker Hill 4-2
Mitchell & Highland Tech Highland Tech 2-1

Softball State Playoffs - 5/14/14


Teams Winner Score
Franklin & Heritage Franklin 4-2
Polk & East Lincoln Polk 2-1
Owen & Brevard Brevard 12-2

1st Round of State - High School Softball - 5/13/14


Teams Winner Score
Mitchell & Thomas Jefferson Mitchell 10-5
Madison & East Burke Madison 7-1

1st Round of State - High School Baseball - 5/13/14


Teams Winner Score
Heritage & Maiden Maiden 6-2
Mitchell & Bessemer City Mitchell 3-2

High School Softball 5/6/14


Teams Winner Score
Heritage & Madison Madison 9-3

High School Baseball 56/14


Teams Winner Score
Heritage & Madison Heritage 6-5
Heritage & Madison (JV) Heritage 9-3

High School Baseball 5/5/14


Teams Winner Score
Heritage & Mitchell Heritage 14-4
Heritage & Mitchell (JV) Heritage 6-0

High School Baseball 5/2/14


Teams Winner Score
Heritage & Avery Heritage 17-3

High School Baseball 5/1/14


Teams Winner Score
Heritage & North Buncombe North Buncombe 14-1
Heritage & North Buncombe (JV) North Buncombe 4-1

High School Baseball - 4/28/14


Teams Winner Score
Heritage & Unicoi (JV) Heritage 8-7

High School Baseball 4/17/14


Teams Winner Score
Heritage & Brevard Heritage 11-6
Heritage & Brevard (JV) Brevard 13-4

High School Softball 4/16-14


Teams Winner Score
Heritage & Owen Heritage 15-1

High School Baseball - 4/16/14


Teams Winner Score
Heritage & Owen Heritage 3-1
Heritage & Owen (JV) Owen 4-3

Toe River Tournament Championship - 4/12/14


Teams Winner Score  
East Yancey & Cane River (Softball) East Yancey 10-2 P
East Yancey & Cane River (Baseball) East Yancey 14-4 P

High School Baseball - 4/11/14


Teams Winner Score
Polk & Heritage Heritage 4-3
Polk & Heritage (JV) Heritage 15-7

Toe River Softball Semi-Finals 4/10/14


Teams Winner Score
Cranberry at Cane River Cane River 10-5
Avery at East Yancey East Yancey 19-1

Toe River Baseball Semi-Finals 4/10/14


Teams Winner Score
Bowman at East Yancey East Yancey 10-0
Harris at Cane River Cane River 6-4

High School Baseball - 4/9/14


Teams Winner Score
Heritage & Hendersonville Hendersonville 6-1
Heritage & Hendersonville (JV) Hendersonville 5-2

High School Baseball - 4/5/14


Teams Winner Score
Heritage & Unicoi Heritage 12-6
Heritage & Unicoi (JV) Heritage 8-5

High School Baseball - 4/4/14


Teams Winner Score
Madison & Heritage Madison 13-2
Madison & Heritage (JV) Madison 7-4

Middle School Softball - 4/3/14


Teams Winner Score
East Yancey & Cane River Cane River 5-4
This is Cane River's seventh straight regular season championship and the ninth in the last eleven years for the Lady Rebels softball program.

Middle School Baseball - 4/3/14


Teams Winner Score
East Yancey & Cane River East Yancey 13-3

High School Baseball - 4/1/14


Teams Winner Score
Heritage & Avery Heritage 11-1
Heritage & Avery (JV) Heritage 9-2

Middle School Softball - 4/1/14


Teams Winner Score
Cane River & Cranberry Cane River 10-0

Middle School Baseball 4/1/14


Teams Winner Score
Cane River & Cranberry Cane River 15-4

Middle School Baseball - 3/31/14


Teams Winner Score
Cane River & Bowman Cane River 11-1

Middle School Softball - 3/31/14


Teams Winner Score
Cane River & Bowman Cane River 21-0

High School Baseball 3/31/14


Teams Winner Score
Heritage & Mitchell Heritage 14-1
Heritage & Mitchell (JV) Mitchell 5-3

Middle School Softball - 3/27/14


Teams Winner Score
Cane River & Avery Cane River 23-3

High School Baseball - 3/27/14


Teams Winner Score
Heritage & Christ School Christ School  7-1
Heritage & Christ School (JV) Christ School 6-5

Middle School Softball 3/24/14


Teams Winner Score
Cane River & Cranberry Cane River 13-2

Middle School Baseball 3/24/14


Teams Winner Score
Cane River & Cranberry Cane River 15-2

High School Baseball - 3/21/14


Teams Winner Score
Heritage & Owen (JV) Heritage 3-2
Heritage & Owen (Var) Heritage 1-0

Middle School Baseball 3/19/14


Teams Winner Score
Cane River & East Yancey East Yancey 10-0

High School Baseball - 3/19/14


Teams Winner Score
Heritage & Polk (JV) Heritage 4-1
Heritage & Polk (Var) Polk 12-2

Middle School Softball - 3/19/14


Teams Winner Score
Cane River & East Yancey East Yancey 14-13

Middle School Softball 3/18/14


Teams Winner Score
Cane River & Harris Cane River 10-0

Middle School Baseball - 3/18/14


Teams Winner Score
Cane River & Harris Cane River 4-3

Middle School Softball 3/14/14


Teams Winner Score
Cane River & Bowman Cane River 20-1

High School Baseball - 3/14/14


Teams Winner Score  
Hendersonville & Heritage Hendersonville 5-1 P
Hendersonville & Heritage (JV) Heritage 7-4 P

High School Baseball 3/13/14


Teams Winner Score
Heritage & Unicoi  Unicoi 9-8
Heritage & Unicoi (JV) Unicoi 14-4

Middle School Softball - 3/10/14


Teams Winner Score
Cane River & Avery Cane River 11-0

Middle School Baseball 3/10/14


Teams Winner Score
Cane River & Avery Cane River 14-0

Middle School Baseball 3/5/14


Teams Winner Score
Cane River & Harris Cane River 13-2

1A Basketball Western Regionals 1st round 3/5/14


Teams Winner Score
Avery & Alleghany Boys Avery 40-39
Avery vs Winston-Salem at 2pm Saturday 3/8 at Fleming Gym, UNC-Greensboro

High School Softball 3/4/14


Teams Winner Score
North Buncombe & Madison North Buncombe 12-2

High School Baseball - 3/4/14


Teams Winner Score
Heritage & Brevard Heritage 6-3
Heritage & Brevard (JV) Brevard 10-7
McDowell & Mitchell McDowell 10-0

High School Baseball - 2/28/14


Teams Winner Score
Christ School & Heritage Christ School 10-3
Christ School & Heritage (JV) Christ School 7-6

1A Basketball State Playoffs - 2/28/14


Teams Winner Score
Robbinsville at Avery Boys Avery 60-39

Middle School Softball - 2/27/14


Teams Winner Score
East McDowell & Cane River East McDowell 9-3

High School Baseball - 2/27/14


Teams Winner Score
North Buncombe & Heritage North Buncombe 13-5
Madison & Erwin Madison 6-5
North Buncombe & Heritage (JV) North Buncombe 10-2

1A / 2A Basketball State Playoffs - 2nd Round 2/26/14


Teams Winner Score  
Wilkes Central at Heritage Girls Wilkes Central 56-54 P
Cherokee at Avery Boys Avery 73-59  

1A Basketball State Playoffs - 1st Round - 2/24/14


Teams Winner Score
Mitchell at Cherokee Girls Cherokee 77-37
Elkin at Avery Girls Elkin 58-49
Mitchell at Cherryville Boys Cherryville 116-88
Murphy at Avery Boys Avery 77-38

2A Basketball State Playoffs - 1st Round - 2/24/14


Teams Winner Score  
West Caldwell at Heritage Boys West Caldwell 80-66 P
Lake Norman at Owen Boys Lake Norman Charter 87-69  
Madison at Newton Conover Boys Newton Conover 62-47  
West Caldwell at Heritage Girls Heritage 68-33 P
Thomasville at Madison Girls Thomasville 57-52  
Polk at East Burke Girls East Burke 63-45  

WHC Tournament Finals 2/21/14


Teams Winner Score  
Heritage & Avery Girls Heritage 57-33 P
Heritage & Avery Boys Avery 46-40 P

WHC Tournament Semi-Finals 2/20/14


Team Winner Score  
Heritage & Polk Girls Heritage 51-38 P
Mitchell & Avery Boys Avery 64-47 P
Madison & Avery Girls Avery 56-53  
Heritage & Polk Boys Heritage 59-37  

High School Basketball - Hendersonville at Avery 2/18/14


Team Winner Score
Varsity Girls Avery 60-35

High School Basketball - Polk & Owen 2/18/14


Team Winner Score
Varsity Boys Polk 76-69
Varsity Girls Polk 48-38

High School Basketball - Mitchell at Madison 2/17/14


Team Winner Score
Varsity Boys Mitchell 58-52 OT
Varsity Girls Madison 70-26

High School Basketball - Hendersonville at Heritage 2/18/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Heritage 66-59 P

High School Basketball - Polk at Owen 2/17/14


Team Winner Score
Varsity Boys Owen 80-67
Varsity Girls Polk 62-31

High School Basketball - Hendersonville at Avery 2/17/14


Team Winner Score
Varsity Boys Avery 77-47
Varsity Girls Avery 54-42

High School Basketball - Heritage at Madison 2/11/14


Team Winner Score  
Varsity Boys Heritage 45-44 P
Varsity Girls Heritage 53-44 P
JV Boys Madison 40-35 P
JV Girls Madison 36-31 P

High School Basketball - Mitchell at Avery 2/10/14


Team Winner Score
Varsity Boys Avery  78-62
Varsity Girls Avery 48-33

High School Wrestling 2/8/14


Mitchell Wins 1A State Championship
Full Details (Here)

WHC Basketball Semi-Finals 2/20/14


Team Winner Score
Heritage & Polk Girls    
Mitchell & Avery Boys    
Madison & Avery Girls    
Heritage & Polk Boys    

High School Basketball - Avery at Heritage 2/7/14


Team Winner Score
Varsity Boys Avery 58-45
Varsity Girls Heritage 59-34
JV Boys Heritage 29-21
JV Girls Heritage 44-36

High School Wrestling 2/6/14


Mitchell Wins Western Regional
Full Details (Here)

High School Basketball - Avery and Hendersonville - 2/5/14


Team Winner Score
Varsity Boys Avery 61-44
Varsity Girls Avery 63-34

High School Basketball - Mitchell at Polk 2/5/14


Team Winner Score
Varsity Boys Polk 83-74
Varsity Girls Polk 51-24
JV Boys Mitchell 78-48
JV Girls Polk 29-19

High School Wrestling - 2/4/14


High School Wrestling Results
Full Details (Here)

High School Basketball - Madison & Avery 2/4/14


Team Winner Score
Varsity Boys Avery 50-44
Varsity Girls Madison 62-39